Rozgryźć różne typy osobowości, czyli jak dobrze zarządzać zespołem IT
Na co dzień w pracy spotykasz takie same osoby? Wydaje ci się, że wszyscy są identyczni i nie ma między nimi żadnych rozbieżności? Zapewne nie. Coraz więcej osób decyduje się na wejście do świata IT, więc w zespołach programistów możemy zaobserwować dynamiczny rozkwit różnorodności.
Stereotyp informatyka jako małomównego nerda jest już od dawna nieaktualny. Dlatego skuteczne zarządzanie zespołem IT zawsze oznacza zmierzenie się z co najmniej kilkoma typami osobowości.
Chcąc być dobrym leaderem dla swojej ekipy, musisz świetnie znać swój zespół i rozumieć, jakie cechy charakteru posiadają jego członkowie. Brzmi skomplikowanie? Nie obawiaj się, spieszymy z pomocą! Ludzie to nie komary – nie gryzą, choć nieumiejętne zarządzanie nimi może przyprawiać o ból głowy.
Poniżej omówimy szczegółowo poszczególne kwestie:
- Z jakimi typami osobowości spotkasz się w zespołach IT?
- Od zrozumienia charakterów po skuteczne zarządzanie zespołem IT
- Mądre wykorzystanie wad i zalet pracowników przy zarządzaniu zespołem IT
Z jakimi typami osobowości spotkasz się w zespołach IT?
Choć nie jesteś pewnie wykładowcą historii, na pewno obiło ci się o uszy imię greckiego lekarza, Hipokratesa. To właśnie on wyróżnił wymienione poniżej typy osobowości, z którymi na pewno spotykasz się też w pracy ze swoim zespołem:
Sangwinik
Określany często jako gaduła, pełen energii, kreatywny i chętny do podejmowania działań. Możesz mieć pewność, że w twoim zespole IT będzie to prawdziwa dusza towarzystwa, która zadba o dobrą atmosferę wśród kolegów i koleżanek – nawet podczas najbardziej stresujących sprintów. Sangwinik bywa jednak zapominalski i roztrzepany, a jego najważniejszą potrzebą jest bycie w centrum uwagi i podziw całej paczki, a także swojego guru (tak, chodzi o ciebie!).
Melancholik
Perfekcjonizm, burza mózgu, tysiące analiz i introwertyzm? To cechy, które idealnie opisują melancholika. Jest to osoba, która preferuje spędzać czas w swoim własnym towarzystwie. Mimo to melancholików cechuje wierność w relacjach z drugą osobą. Miewają predyspozycje do gonitwy myśli, ale to właśnie taka osoba będzie dobrym analitykiem i wsparciem podczas kolejnych projektów.
Choleryk
Jeśli masz choleryka w zespole, wiedz, że trafił ci się urodzony działacz i osoba pełna werwy do pracy. Szybkie taski dla zespołu? Choleryk będzie pierwszą osobą, która chwyci zadanie i wykona je, jak potrafi najlepiej. Lubi rywalizować, więc na pewno będzie mieć potrzebę, aby się wyróżnić. ASAP na końcu pilnego maila to żaden problem. Jest to typ osobowości, który lubi szybką jazdę.
Flegmatyk
Najmniej emocji, ale przy tym wysoka kontrola, solidność i powaga — to cechy typowe dla flegmatyka. Jeśli lubisz odrobinę spokoju i równowagę, obecność flegmatyka w twoim zespole będzie kluczowa. Jest to postać, która choć bywa postrzegana jako lekko zamulona, będzie przykładać się do pracy na rzecz teamu na 100%.
Od zrozumienia charakterów po skuteczne zarządzanie zespołem IT
Dobry leader to taki, który podchodzi do każdego z członków swojego zespołu indywidualnie. Czasem łatwo wrzucić wszystkich do jednego worka, ale w tym charakterze pracy indywidualizm powinien zastąpić kolektywizm.
A teraz mniej formalnie. Żeby zadbać o odpowiednią atmosferę w drużynie, warto przyjrzeć się temu, jak być dobrym wujkiem lub ciocią i odpowiednio przewodzić wszystkim tym typom osobowości w projektach IT. Jako team leader musisz znać mocne strony swoich pracowników i wiedzieć, jak je wykorzystywać. Po drugiej stronie umiejscowione są wady, z którymi przyjdzie ci sobie radzić.
Mądre wykorzystanie wad i zalet pracowników przy zarządzaniu zespołem IT
W przypadku sangwinika wiesz już, że jest to osoba niezwykle dynamiczna i pełna wigoru, prawdziwa fontanna pomysłów. Istnieje jednak haczyk. Sangwinikowi w swoim entuzjazmie zdarza się rozpoczynać nowe tematy i zadania, nie kończąc tych, które wciąż są w toku.
Choleryk będzie świetnym motorem napędowym dla twojej załogi, ale miewa okresy, w których nadmiernie rywalizuje ze współpracownikami i bywa wybuchowy.
Z kolei dokładny i analityczny melancholik może mieć predyspozycje do dostarczania gorzkiej pigułki pesymizmu.
Flegmatyk to cierpliwość, powaga i siła spokoju, ale niekiedy zdarza mu się przekładać rzeczy na późniejszy termin lub delikatnie ociągać się w pracy.
Odpowiednie wykorzystanie mocnych stron i niwelowanie skutków wad wszystkich rodzajów osobowości, które występują w Twoim zespole, to klucz do sukcesu w codziennej pracy. Warto dodać, że typy osobowości często oznacza się także kolorami: sangiwika żółtym, choleryka czerwonym, flegmatyka zielonym, a melancholika niebieskim. Wszyscy wiemy, że życie nie jest czarno-białe i warto wykorzystywać każdy z napotkanych kolorów, a także należy mieszać podstawowe barwy, aby stworzyć nowe. Podobnie jest w muzyce — kompozytor potrzebuje różnych nut, aby stworzyć swoje dzieło. Budowa różnorodnego zespołu może przynieść same korzyści, jeśli charaktery będą się wzajemnie uzupełniać.
Oczywiście ludzkie osobowości bywają o wiele bardziej złożone i kompleksowe. Każda osoba w Twoim teamie będzie przejawiać różne cechy, stanowiące mieszankę poszczególnych typów.
Jeśli chcesz, aby team leaderzy Twojego zespołu opanowali sztukę zarządzania zespołem IT, który składa się z osobowości o różnych charakterach, mamy coś dla Ciebie! Sprawdź nasze szkolenie dla team leaderów zespołów IT i wnieś kompetencje swojej organizacji w sposób, który pociągnie go do sukcesu na miarę platyny!