Narzędziownik front-end developera: poznaj najważniejsze frameworki i biblioteki JavaScript!
Omówiliśmy już, czym zajmuje się front-end developer, a także jakie wymagania musisz spełnić na to stanowisko. Niezbędne umiejętności w tym zawodzie podzieliliśmy na technologie front-endu i soft-skille, przy czym przy opisywaniu tych pierwszych skupiliśmy się na najważniejszym językach programowania. Jedynie wspomnieliśmy krótko o konieczności opanowania najważniejszych frameworków i bibliotek języka JavaScript.
Dlaczego? Bo chcemy omówić ten temat bardziej szczegółowo w dzisiejszym artykule. Oto nasza setlista:
- Czym są frameworki i biblioteki w programowaniu?
- Najpopularniejsze frameworki używane przez programistów front-end – Angular i Vue.js
- React i Redux – powszechnie używane biblioteki JavaScript od developerów Facebooka
- Która technologia front-endowa jest najlepsza?
Włącz tryb rock’n’rolla i zaczynamy!
Czym są frameworki i biblioteki w programowaniu?
Pod pojęciem frameworku rozumiemy platformę programistyczną, która stanowi szkielet do budowy aplikacji lub strony internetowej oraz definiuje to, co jest w nich zawarte. Framework zapewnia strukturę oraz szereg gotowych rozwiązań i komponentów, co ułatwia i przyspiesza proces tworzenia oprogramowania. Jednocześnie pozwala je rozwijać i dostosowywać do potrzeb projektu.
Natomiast biblioteki są zazwyczaj zbiorem gotowych do użycia fragmentów kodu, które programista może importować do swojego projektu i wykorzystać w celu uniknięcia konieczności ponownego implementowania konkretnych funkcji.
Jaka jest różnica między frameworkiem a biblioteką?
Zasadnicza różnica polega na tym, że programista używa bibliotek do konkretnych funkcji według swoich potrzeb, zaś framework narzuca ogólną architekturę projektu. Wykorzystanie frameworku może przyspieszyć proces developmentu, ponieważ wiele decyzji projektowych jest już podjętych, ale jednocześnie oznacza to ograniczoną elastyczność.
Najpopularniejsze frameworki używane przez programistów front-end – Angular i Vue.js
Dwoma podstawowymi narzędziami front-endu są Angular i Vue.js — frameworki języka JavaScript. Przedstawimy Ci teraz ich krótką charakterystykę oraz omówimy ich najistotniejsze wady i zalety.
Angular – technologia front-endowa prosto od Google’a
Angular to najstarszy i najpopularniejszy framework JavaScript stworzony przez Google’a do tworzenia wydajnych aplikacji typu SPA (Single Page Application) oraz stron internetowych.
Programiści cenią go za narzuconą architekturę aplikacji, wspieranie komponentów, modułowość, routing oraz stosowanie wzorców projektowych.
Zalety:
- Domyślny zestaw narzędzi, eliminujący konieczność projektowania wszystkich funkcji od podstaw.
- Znajomość podstawowych języków programowania (HTML, CSS i JavaScript) wystarczy do korzystania z Angular.
- Czytelny kod dzięki podziałowi na moduły i serwisy.
- Wygodne i precyzyjne testowanie oprogramowania.
- Możliwość optymalizacji refaktoryzacji kodu (wprowadzania niefunkcjonalnych zmian).
- Rozdzielenie logiki aplikacji od interfejsu użytkownika poprzez manipulację DOM.
- Szybkie tworzenie interfejsu użytkownika dzięki prostym i wydajnym składniom.
- Wsparcie ogromnej społeczności użytkowników frameworka.
Wady:
- Nauka TypeScriptu jest konieczna, aby w pełni korzystać ze wszystkich możliwości frameworka.
- Wysoki próg wejścia z powodu skomplikowanej platformy programistycznej.
- Problemy przy aktualizacji z wcześniejszych wersji na najnowszą.
Vue.js – front-endowa technologia do dynamicznych projektów
Vue.js to framework do tworzenia dynamicznych interfejsów użytkownika, doskonale sprawdzający się w aplikacjach internetowych. Może być używany zarówno do tworzenia prostych komponentów, jak i zaawansowanych aplikacji typu SPA (Single Page Application).
Zalety:
- Niski próg wejścia – musisz jedynie znać podstawy JavaScriptu, łącznie z prostym wdrożeniem frameworka – wystarczy go ściągnąć i dodać jeden element <script> do kodu HTML.
- Wszechstronne zastosowanie.
- Przejrzysta dokumentacja.
- Technologia open-source – umożliwiające wykorzystanie w projektach komercyjnych i niezależna od dużych korporacji.
- Ciągłe doskonalenie dzięki aktywnej społeczności użytkowników.
- Szybkość działania, gdyż jest to najlżejszy ze wszystkich frameworków (waży zaledwie 18-23 kilobajty!)
- Elastyczność – pozwala na łatwą synchronizację z istniejącymi projektami.
Wady:
- Zbyt duża elastyczność, która może sprawić trudności przy pracy z dużymi projektami.
- Mniejsza społeczność niż w przypadku Angular i Reacta, gdyż za pierwszym stoi Google, a za drugim Facebook.
- Część elementów i opisów jest nadal dostępna tylko w języku chińskim.
React i Redux – powszechnie używane biblioteki JavaScript od developerów Facebooka
Teraz w ten sam sposób omówimy najpopularniejszą bibliotekę JavaScript— React. Dodamy do tego najważniejsze fakty o powiązanej z nią bibliotece Redux.
React – wydajne i szybkie narzędzie front-endowe
React jest javascriptową biblioteką, która umożliwia tworzenie złożonych interfejsów za pomocą małych, odizolowanych od siebie komponentów. Projekt ten rozpoczął pracownik Facebooka — Jordan Walke w 2011 roku. Od momentu udostępnienia w 2013 roku jako open-source zyskał wielką popularność i jest zdecydowanie najczęściej używaną biblioteką we front-endzie. Swoją popularność zawdzięcza temu, że działa szybciej niż inne rozwiązania tego typu, co umożliwia budowanie bardzo wydajnych interfejsów.
React znajduje zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie dochodzi do interakcji online, zwłaszcza w aplikacjach webowych.
Zalety:
- Niski próg wejścia, szczególnie dla front-endowców znających JavaScript.
- Wysoka wydajność dzięki użyciu wirtualnego DOM.
- Możliwość zbudowania dynamicznego interfejsu.
- Pozytywny wpływ na SEO dzięki szybkiemu renderowaniu.
- Kompatybilność ze wszystkimi frameworkami.
- Możliwość wielokrotnego wykorzystania komponentów.
- Jednokierunkowy przepływ danych.
Wady:
- Zawrotnie szybki rozwój Reacta – wymaga ciągłego śledzenia nowości technologicznych.
- Obejmuje jedynie warstwę interfejsu.
- Niekompletna dokumentacja.
- Zbyt duża elastyczność — brak wstępnych zasad dotyczących prezentacji aplikacji, co może sprawić trudności osobom początkującym.
Redux – wsparcie przy zarządzaniu zdarzeniami i testowaniu aplikacji
Redux to biblioteka JavaScriptu przeznaczona do zarządzania stanem aplikacji, niezależnie od tego, czy korzystasz z frameworka React.js, czy też z platformy Angular. Ułatwia oddzielenie kodu, który zarządza danymi i przechowuje je w aplikacji, od kodu odpowiedzialnego za zarządzanie zdarzeniami.
Koncepcja Redux opiera się na założeniu, że każdy stan komponentu jest rezultatem poprzedniego stanu, który uległ modyfikacji w wyniku konkretnej akcji. Takie podejście ułatwia testowanie, zapisywanie i przywracanie stanu aplikacji.
Warto dodać, że chociaż Redux może być łączony z różnymi frameworkami, to najczęściej jest stosowany w połączeniu z Reactem.
Ponieważ wiemy, jaką popularnością cieszy się React, nasz program wdrożenia do zawodu Junior Front-end Developer obejmuje naukę tej tak uwielbianej przez programistów biblioteki. Dodatkowo uczymy go również w połączeniu z Reduxem, aby zaprezentować naszym kursantom niezwykłą harmonię tych dwóch instrumentów developerskich!
Zalety:
- Jednokierunkowy przepływ danych – ułatwia śledzenie i debugowanie stanu aplikacji.
- Przewidywalność kodu — działa poprawnie w różnych środowiskach.
- Centralizacja stanu – cały stan aplikacji jest przechowywany w jednym centralnym magazynie (store). Ułatwia to zarządzanie stanem i kontrolowanie go w przypadku dużych aplikacji.
- Modularna budowa – możesz łatwo dodawać nowe funkcje do aplikacji, a także korzystać z rozmaitego oprogramowaniu typu middleware do obsługi asynchroniczności, logowania bądź czasu rzeczywistego.
Wady:
- Duże zużycie pamięci – Redux przechowuje cały stan aplikacji w jednym obiekcie (store), co może prowadzić do znacznego zużycia pamięci w przypadku dużych aplikacji.
- Zbyt skomplikowany w przypadku prostych projektów – wprowadza dodatkową warstwę abstrakcji i kodu, co nie zawsze jest uzasadnione w mniejszych projektach.
- Czasochłonna implementacja.
- Może być wyzwaniem dla początkujących programistów.
Która technologia front-endowa jest najlepsza?
Nie możemy udzielić Ci jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy framework lub biblioteka nadaje się do różnych projektów i potrzeb. Zaznaczyliśmy to również przy niektórych pozycjach naszych list, gdyż niektóre cechy, które w jednej sytuacji są zaletą, w innych mogą okazać się wadą.
Każdy programista ma także odmienne metody pracy i przyzwyczajenia. Dlatego ważne jest próbowanie różnych rozwiązań i umiejętność dopasowania technologii pod swoje preferencje i możliwości, a także wybór narzędzia najbardziej odpowiadającego na wymogi stawiane przez konkretny projekt.
Chcesz poznać więcej narzędzi i terminów związanych z programowaniem?
Mamy dla Ciebie noworoczny prezent – darmowy Glosariusz pojęć programistycznych opracowany przez naszych specjalistów z myślą o wszystkim osobach, które chcą zgłębić wiedzę o kodowaniu w 2024 r. i nie wiedzą, gdzie zacząć.