Przebranżowienie jako projekt, czyli jak skutecznie wejść do branży IT
Nie jest tajemnicą, że branża IT była przez długi czas postrzegana jako kraina mlekiem i miodem płynąca, w której zarobki są wysokie, a bezrobocie praktycznie nie istnieje. Przyczyniło się to do popularności intensywnych kursów programowania, zwanych powszechnie “bootcampami”. Studia na kierunkach informatycznych również cieszą się prestiżem i dużą liczbą chętnych.
Jednak w 2022 i 2023 r. media obiegła fala informacji o masowych zwolnieniach w IT. Za powody zaistnienia zjawiska podaje się m.in. postpandemiczne zwolnienie gospodarcze i rozwój sztucznej inteligencji.
Doszło do sytuacji, w której liczba ofert pracy się zmniejszyła, natomiast liczba kandydatów na jedno miejsce wykazuje trend stale rosnący. Trudności ze znalezieniem pracy mają przede wszystkim osoby aplikujące na stanowiska juniorskie, które niedawno rozpoczęły swoją przygodę z programowaniem.
Zatem czy wejście do branży IT w roku 2024 r. jest możliwe? Absolutnie tak, jeśli nie podejdziesz do tego jak do zdobycia kolejnego certyfikatu ukończenia szkolenia, ale do ważnego projektu. Takie porównanie pomoże Ci także widzieć przebranżowienie do IT jako dynamiczny i kreatywny projekt, podobny do tworzenia muzyki rockowej!
Co pod tym dokładnie rozumiemy? Zdradzimy Ci w naszym artykule, w którym omówimy następujące tematy:
- Jakie wyzwania czekają na osoby chcące zadebiutować w branży IT w najbliższym czasie?
- Przebranżowienie jako projekt, czyli dlaczego kurs programowania nie wystarcza do zdobycia wymarzonej pracy w IT
- Dobry research, czyli pierwszy etap projektu pt. „Jak zostać programistą?”
- Faza planowania wydatków, czyli ustal swój budżet na okres nauki programowania i poszukiwania pierwszej pracy w IT
- Faza realizacji, czyli proces szkolenia w wybranym modelu
- Program wdrożeniowy: złoty środek?
- Skuteczne przebranżowienie do zawodu programisty: jaki jest uniwersalny klucz do sukcesu?
Jakie wyzwania czekają na osoby chcące zadebiutować w branży IT w najbliższym czasie?
Wspomnieliśmy wcześniej, że kryzys w branży IT w 2022/2023 r. dotknął przede wszystkim juniorów. Jak informuje nas najnowszy raport „Zarobki i oczekiwania branży IT 2023/2024”, opracowany przez Just Join It, w 2023 r. oferty dla juniorów stanowiły zaledwie 5% wszystkich ogłoszeń opublikowanych na tym popularnym portalu.
Nie mówimy Ci jednak tego, aby Cię zniechęcić!
Po pierwsze, prognozy na rok 2024 r. napawają optymizmem. Według „Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia Q1 2024” prognoza netto zatrudnienia w sektorze IT na pierwszy kwartał 2024 roku odnotuje wzrost o 18%. Piotr Durlej, Head of Product w Just Join IT, również uważa, że firmy IT zwiększą inwestycje, także te w pracowników, chociażby dzięki odblokowaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy i słabnącej inflacji.
Jednak nawet przy dobrej sytuacji rynkowej, juniorom nie jest łatwo się przebić spośród wielu kandydatów. Jeśli się bliżej przyjrzymy temu zjawisku, zauważymy, że wielu debiutantów wysyła aplikacje niespełniające wymagań podanych w ofercie pracy. Według badania „Kompetencje w IT. Perspektywy kandydatów, specjalistów i rekruterów”, przeprowadzonego przez No Fluff Jobs, ponad 29% kandydatów na juniorskie stanowiska przyznało, że nie potrafi określić, które umiejętności twarde muszą opanować, by rozpocząć karierę w IT. Ponadto 67% z nich uważa, że wymagania wobec nich są zbyt wygórowane.
Z tego samego badania dowiadujemy się, że oczekiwania i punkty widzenia rekruterów i kandydatów są najbardziej rozbieżne na poziomie juniorskim. Rekruterzy zwracają uwagę także na nieodpowiednio skomponowane CV, brak linków do portfolio czy repozytorium GitHuba, nawet jeśli z prostymi projektami lub próbkami kodów.
Pracownicy HR podkreślają, że często bardziej niż opanowanie konkretnych technologii interesują ich umiejętności miękkie wykazywane przez kandydata podczas procesu rekrutacyjnego, a są to skille zwykle traktowane przez aplikujących jako mało istotne. Z takim podejściem nie zgadzają się potencjalni pracodawcy. Firmy cenią przede wszystkim cenią zdolności komunikacyjne, które są priorytetem dla 43,5% organizacji. Na następnych miejscach znajdują się: umiejętność pracy zespołowej (24,3%), zarządzanie zespołem (18,1%), umiejętność udzielania i przyjmowania feedbacku (12,4%). Według prognozy Deloitte do 2023 roku 2/3 pracodawców będzie wymagać od pracowników wysoce rozwiniętych kompetencji miękkich.
Kluczem do sukcesu udanego przebranżowienia jest umiejętne „wstrzelenie” się w oczekiwania potencjalnych pracodawców. To, że tak mała liczba osób wie, jak to zrobić, otwiera przed Tobą niezwykłą szansę, także wyróżnienia się od innych kandydatów. Jak zatem dojść do tego celu i opanować wszystkie niezbędne umiejętności, a potem odpowiednio je zaprezentować rekruterom?
Rozpoczynając swój życiowy projekt!
Przebranżowienie jako projekt, czyli dlaczego kurs programowania nie wystarcza do zdobycia wymarzonej pracy
Zanim rozpoczniesz swoją przygodę w świecie IT, zrób dogłębną analizę, jak to wszystko działa. Nie pozwól, aby obietnice błyskawicznego zarobku w stylu „10 tysięcy miesięcznie od razu”, zwiodły cię na manowce. Podobnie jak w przypadku niedokładnego oszacowania ryzyka w projekcie, fałszywe obietnice mogą prowadzić do katastrofy. Aby uniknąć tego scenariusza, kluczowe jest podzielenie całości procesu na etapy z konkretnymi celami do spełnienia, aby móc przejść do kolejnego kroku.
Ogólna metodologia projektowania (niezależnie od branży) składa się z 5 etapów.
- Fazy inicjacji.
- Fazy planowania.
- Fazy realizacji (czasami zwanej fazą wdrożenia).
- Fazy monitorowania i kontroli.
- Fazy zakończenia.
Rozpocznij od rozbicia procesu przebranżowienia na powyższe kroki, a następnie dla każdego z tych etapów ustanów konkretne cele SMART. Cele SMART muszą być Sprecyzowane (Specific), Wymierne (Measurable), Osiągalne (Achievable), Relewantne (Relevant) i Terminowe (Time-bound).
Dobry research, czyli pierwszy etap projektu pt. „Jak zostać programistą?”
Naszym pierwszym etapem jest faza wyznaczenia celu i analiza wymagań, poparta dokładnym przestudiowaniem rynku i branży.
Przede wszystkim zapoznaj się dokładnie z możliwymi pracami w IT i wybierz, co by Cię najbardziej interesowało, i jaką ścieżką chcesz dokładnie podążyć.
Drugim krokiem jest dokładne przejrzenie sytuacji rynkowej już pod kątem wybranych ścieżek – jak kształtują się pensje, czy jest zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny, jakie są prognozy rynkowe. Pamiętaj, że popyt na dane umiejętności w branży IT zmienia się bardzo dynamicznie. Powstanie nowych technologii wiąże się z zapotrzebowaniem na nowych pracowników, np. obecnie powstaje dużo stanowisk z zakresu AI Engineering.
Polecamy tutaj przede wszystkim narzędzia takie jak MySalary od No Fluff Jobs, dzięki którym możesz zobaczyć, jak kształtują się bieżące stawki dla danego stanowiska, poziomu, lokalizacji i rodzaju zatrudnienia.
Jednocześnie sprawdź wymagania podawane przez pracodawców w ogłoszeniach o pracę i co musisz zrobić, aby dostać prace na stanowisku juniorskim. Tutaj też przychodzą nam z pomocą różne raporty i narzędzia, np. na bieżąco aktualizowany raport branżowy Insights 360 od niezawodnego portalu No Fluff Jobs.
Czy wiesz, że No Fluff Jobs jest jednym z partnerów Rockin’iT? 🤔
Jeden z największych portali dla branży informatycznej w Polsce pozytywnie ocenił program szkoleniowy Rockin’iT, dzięki czemu nasza oferta dla osób chcących wdrożyć się do zawodu Juniora Front-end Developera obejmuje roczny dostęp do pełnej wersji MySalary za darmo oraz możliwość bezpłatnego skorzystania ze szkolenia Junior Masterclazz Platinum (60 h zajęć)!
Cele SMART na tym etapie: Określenie konkretnych umiejętności do zdobycia, języków programowania do nauki i osiągnięcia poziomu, który pozwoli na rozpoczęcie kariery programisty.
Faza planowania wydatków, czyli ustal swój budżet na okres nauki programowania i poszukiwania pierwszej pracy
Absolutnie nie zwalniaj się z pracy i nie licz, że nowe stanowisko spadnie Ci z nieba zaraz po kursie!
Mądrze rozplanuj swoje finanse i czas. Pierwszej pracy szukaj, wciąż pracując w obecnym zawodzie. Zanim dostaniesz pierwszą pracę w IT, najpewniej będziesz musiała/a wykonać wpierw kilka projektów do portfolio, a może nawet pracować jako stażysta w firmie IT, ale niekoniecznie wykonując zawód developera.
Przy planowaniu budżetu koniecznie sprawdź, jakie wydatki związane z nauką będziesz musiał/a ponieść – na wybraną metodę szkolenia, materiały, książki, narzędzia programisty. Sprawdź również, ile czasu będziesz musiał na naukę w wybranym systemie, i dostosuj do tego swoje godziny pracy, wydatki i budżet.
Zorientuj się, co wchodzi w cenę wkład różnych kursów czy warsztatów, abyś mógł/mogła je odpowiednio porównać.
Cele SMART na tym etapie: Oszacowanie kosztów szkoleniowych, stworzenie harmonogramu nauki, wybór platform i narzędzi edukacyjnych.
Faza realizacji, czyli proces szkolenia w wybranym modelu
Tutaj przechodzisz do fazy praktyki, zdobywając doświadczenie poprzez naukę, projekty i zadania, podobnie jak muzyk nagrywający kolejne piosenki po zdecydowaniu się na ogólny styl kompozycji na płycie. Aby rozpocząć ten etap w przypadku przebranżowienia, musisz najpierw dokonać ważnego wyboru metody szkoleniowej.
Cele SMART na tym etapie są takie same dla każdej ścieżki: Zdobycie praktycznego doświadczenia, zbudowanie portfolio z własnymi projektami.
Obecnie najpopularniejszymi metodami szkoleniowymi w przypadku zawodu programisty są nauka samodzielna, studia informatyczne i bootcampy. Omówmy zatem te trzy sposoby na naukę, podając ich wady i zalety, a także precyzując, dla kogo są one odpowiednie.
Na czym polega samodzielna nauka programowania od zera, jakie są jej wady i zalety?
Osoby uczące się „na własną rękę” czerpią wiedzę z darmowych kursów (np. z Udemy lub Coursera), książek czy tutoriali z Youtube’a. Dodatkowo mogą brać udział w projektach Open Source i udzielać się na forach programistycznych, także pytając o porady bardziej doświadczonych kolegów.
Zalety:
- Nauka we własnym tempie, kiedy mamy na to czas.
- Brak dużych wydatków.
Wady:
- Wymaga ogromnego samozaparcia i dyscypliny, duże zagrożenie wystąpienia „słomianego zapału”.
- Ryzyko wyrobienia „złych nawyków programistycznych”.
- Przyswajanie wiedzy w sposób nieusystematyzowany.
- Brak potwierdzenia umiejętności np. certyfikatem.
Dla kogo rekomendowana jest samodzielna nauka programowania?
Na pewno dla osób zdyscyplinowanych, dobrze zorganizowanych i proaktywnych – gotowych brać udział w eventach branżowych czy wspólnych projektach, aby ćwiczyć pracę zespołową i umiejętności komunikacyjne mimo nauki w pojedynkę. Nie jest to jednak polecana metoda szkoleniowa dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z programowaniem, a jednocześnie zamierzającą się przebranżowić i rozpocząć pracę developera w najbliższym czasie. Dodatkowo rekruterzy raczej nie patrzą przychylnym okiem na „samouków”, chyba że mają bogate portfolio projektowe i repozytorium GitHuba.
Czym są bootcampy, jakie są ich wady i zalety?
Bootcampy są intensywnymi kursami, które w krótkim czasie pozwalają zdobyć umiejętności niezbędne do rozpoczęcia pracy jako programista.
Zalety:
- Na szkoleniach duży nacisk kładziony jest na praktyczne aspekty programowania.
- Udział w bootcampie to również okazja do nawiązania kontaktów w branży (networkingu), co może pomóc w znalezieniu pierwszej pracy czy też w dalszym rozwoju kariery.
- Mimo że szkolenia są zazwyczaj płatne, ich koszt i czas trwania są znacznie niższe w porównaniu z tradycyjnymi studiami informatycznymi.
Wady:
- Nacisk na umiejętności techniczne, brakuje czasu i okazji do wyrobienia niezbędnych soft skills.
- Dużo wiedzy w krótkim czasie, bez możliwości jej utrwalenia.
- Często nie ma możliwości na indywidualny mentoring i poświęcenie czasu na rozwój indywidualny każdego kursanta.
- Mała elastyczność w planowaniu grafiku i niewiele czasu na konsultacje indywidualne.
Dla kogo polecany jest bootcamp?
Nauka programowania w ramach bootcampu jest wymagająca i oferuje wiele zalet, takich jak szybkie zdobywanie wiedzy i nabywania praktycznych umiejętności w krótkim czasie.
Nie wszyscy odnajdują się w tak intensywnym procesie i nauce w grupie, gdzie nie zawsze wystarcza czasu na dodatkowe wyjaśnienia. Również sztywny harmonogram zajęć może być przeszkodą dla niektórych uczestników.
Jeśli lubisz przyswajać wiedzę „na szybko” i jesteś gotowy na późniejsze utrwalanie jej samodzielnie, bootcamp na pewno jest opcją do rozważenia. Jest to prawdziwa „szkoła życia”, ale jednocześnie wymaga od kursantów dużej samodyscypliny i maksymalnego skupienia. Ponadto dobrze jest wkroczyć na bootcamp, mając już jakieś doświadczenia z branżą lub programowaniem, dzięki czemu umiejętności miękkie lub specyfika „myślenia programistycznego” nie są Ci obce. Bootcamp może być świetną opcją dla osób chcących się doszkolić z konkretnego języka lub technologii.
Studia informatyczne – na czym polegają, ich wady i zalety
Studia z zakresu informatyki dostarczają zdecydowanie obszerniejszej wiedzy w porównaniu do standardowych kursów. Nie tylko skupiają się na nauce konkretnych języków programowania, ale również na przekazywaniu teoretycznych podstaw, algorytmów i innych istotnych aspektów związanych z informatyką jako dziedziną wiedzy.
Zalety:
- Dużo wiedzy teoretycznej gwarantującej ogólny rozwój intelektualnych z nauk informatycznych i ścisłych.
- Solidne podstawy pod różne ścieżki zawodowe: zgłębianie różnorodnych systemów informatycznych, technik programowania oraz inżynierii oprogramowania.
- Dyplom ukończenia studiów i związany z tym prestiż.
Wady:
- Brak praktyki.
- Brak specjalizacji.
- Czasochłonność.
Dla kogo polecane są studia informatyczne?
Studia informatyczne polecamy przede wszystkim dla osób łaknących nie tylko wyszkolenia konkretnych umiejętności, ale zdobycia jak największej wiedzy, nie tylko z programowania.
Są także dobre dla osób jeszcze niezdecydowanych, które wiedzą, że chcą się rozwijać w kierunku informatycznym lub nauk ścisłych, ale nie potrafią jeszcze podjąć decyzji co do wyboru zawodu.
Studia są z pewnością projektem długoterminowym i polecane są przede wszystkim dla osób, które nie spieszą się z przebranżowieniem i chcą stopniowo wkroczyć w świat IT.
Program wdrożeniowy: złoty środek?
Programy wdrożenia do zawodu programisty to nowość na rynku kursów programowania.
W przemyślany sposób łączą zalety nauki samodzielnej, bootcampów i studiów informatycznych. Obejmują zarówno holistyczny rozwój i stopniowe przyswajanie wiedzy (studia), jak i elastyczność nauki samodzielnej oraz nacisk na praktykę i naukę konkretnych technologii (bootcampy).
Dochodzą to tego elementy wdrożenia do zawodu, takie jak zajęcia nastawione na wyrabianie umiejętności miękkich oraz zadania i projekty dające kursantom szansę opanowania sposobu myślenia programisty, używania przydatnych narzędzi (np. AI) czy nauczenia się zasad współpracy w teamie, np. z UX designerem dzięki pracy na makietach. W programie znajdziesz także doradztwo zawodowe, długoterminowe wspólne projekty i dyskusje w społeczności itd. W programie tego rodzaju wiedza jest nie tylko przekazywana, ale również stopniowo wdrażana.
Skuteczne przebranżowienie: jaki jest uniwersalny klucz do sukcesu?
Niezależnie od tego jaką metodę realizacji swojego projektu zmiany zawodu wybierzesz, wszystko zależy od tego, w jaki sposób sam dalej go poprowadzisz. Żadna metoda szkoleniowa nie da efektów bez odpowiednich nakładów pracy i cech osobistych, takich jak wytrwałość czy zdolność adaptacji do nowych sytuacji.
Kluczową kwestią w przebranżowieniu do zawodu programisty jest kolejna faza projektowa, taka sama przy wszystkich metodach szkoleniowych – monitorowanie postępów i dostosowywanie strategii w miarę potrzeb. Tylko wtedy możesz dojść do ostatniego etapu – fazy zakończenia, której celem SMART jest zdobycie pierwszej pracy w roli programisty.
Cały proces wejścia do IT powinien być traktowany jako dynamiczny projekt, gdzie sukces zależy od konsekwencji, samodyscypliny i umiejętnego wyznaczania priorytetów.
Jeśli uważasz, że metodą szkoleniową, która najbardziej Ci odpowiada, jest program wdrożenia do zawodu, to mamy coś dla Ciebie!
Nasz program wdrożenia do zawodu Junior Front-end Developer to jedyna taka propozycja na rynku, opracowana przez specjalistów z długim doświadczeniem. Kompleksowy program wdrożeniowy obejmuje praktyczną naukę niezbędnych technologii, opanowanie technik pracy w zespole developerskim, 3 projekty do portfolio, warsztaty HR i pomoc w przygotowaniu CV i poszukiwaniu pracy… oraz wiele więcej!
Tak jak trasy koncertowe pozwalają zespołowi budować relacje z fanami i innymi artystami po nagraniu płyty, my tworzymy społeczność wzajemnie wspomagającą się w rozwoju i karierze nawet po zakończeniu szkolenia 🤘🚀