Trenerzy info mobile

Uruchom swój zen – problemy w zespole IT i jak sobie z nimi radzić

Problemy w zespole IT są naturalnym elementem środowiska pracy. Dobry team leader powinien potrafić je diagnozować i rozwiązywać. Trudności mogą mieć różne źródła — od problemów z komunikacją, po komplikacje związane z technicznymi aspektami projektów. Pojawiające się przeszkody są w stanie znacząco utrudnić pracę. Jak sobie z nimi poradzić?

Brak komunikacji — najczęstsze źródło problemów w zespole IT

Dobra komunikacja — rzecz niby oczywista, a jednak to właśnie jej brak wydaje się być najczęstszą przyczyną nieporozumień w teamie. Wzajemne porozumienie jest niezbędne do właściwego prowadzenia projektów. Skuteczny leader powinien zadbać, aby członkowie jego zespołu jasno komunikowali nie tylko swoje pomysły, ale także obiekcje. Pozwoli to wyeliminować jakiekolwiek niesnaski między pracownikami, a klarowność komunikatów zapewni efektywną pracę.

 

 

Klucz do rozwiązywania problemów

Właściwe zaplecze technologiczne może zapobiec wielu nieprzyjemnym sytuacjom. Przestarzała technologia bądź jej nagła zmiana bez odpowiedniego wprowadzenia, może być zarzewiem wielu problemów w zespole IT. Krokiem zapobiegawczym powinno być wcześniejsze uzgodnienie z użyciem jakiej technologii będą realizowane projekty. Ważne jest także wzięcie pod uwagę czasu, jaki zajmie wdrożenie nowego systemu.

 

Kompetentny team leader musi zadbać również o należyte wsparcie na płaszczyźnie mentorskiej. Istotne jest, szczególnie w początkowym okresie, zapewnienie opiekuna dla mniej doświadczonych pracowników. Może to być sam lider bądź ktoś oddelegowany do tej roli. Warto przyjrzeć się także budżetowi projektowemu i odpowiednio rozdysponować środki. W zespołach projektowych zdarza się oszczędzać na testach, co może przysporzyć wielu utrudnień. Kolejną kwestią, często zaniedbywaną, jest dokumentacja. Właściwie prowadzona pomaga w uniknięciu wielu frustracji.

Monotonia — wróg numer jeden dobrego team leadera zespołu IT

 

Zadbaliśmy o komunikację, zaplecze technologiczne jest na odpowiednim poziomie, a juniorom zapewniono odpowiednią pomoc. Projekt szedł świetnie, jednak w pewnym momencie, w naszym zespole IT pojawił się problem. Team dopadła monotonia. Jak sobie z tym poradzić? Pomocne okaże się ponowne rozdysponowanie zadań. W takiej sytuacji dobrze jest jeszcze raz przyjrzeć się obowiązkom zespołu i odpowiednio zaplanować pracę. Nowe, ambitne zadania mogą pozytywnie wpłynąć na zaangażowanie pracowników. Ważne są również ułożenie planu dnia czy częstsze przerwy. Nawet zmiana godzin pracy może stać się elementem motywującym.

 

Oprócz monotonii problemów może przysporzyć duża rotacja pracowników. Zauważalne jest to szczególnie w młodych zespołach, gdzie pracownicy są znacznie bardziej skorzy do zmiany miejsca zatrudnienia. Wpływać na to mogą wysokie ambicje, w szczególności młodszych członków grupy. Progres jest bardzo ważny, zarówno dla firmy, jak i dla samych pracowników, dlatego dobry team leader musi zapewnić tym ostatnim możliwości zawodowego rozwoju. Kursy i szkolenia na pewno podniosą motywację i staną się źródłem wspólnego sukcesu.

 

Chcesz, aby team leaderzy Twojej firmy mogli dowiedzieć się więcej o diagnozowaniu i skutecznym rozwiązywaniu problemów w zespole IT?  Zapraszamy  Twój team do udziału w naszym szkoleniu dla firm Leadership in Software Development. Czas zostać liderem jutra!