
Kariera front-end developera – jak możesz rozwijać się pod kątem technologicznym?
Omówiliśmy już, jakie technologie powinien opanować front-end developer. Jak się na pewno domyślasz, jest to dopiero początek długiej ścieżki rozwoju kariery programisty front-end.
Wiemy już, że głównym językiem programowania w tym zawodzie jest JavaScript. Co ciekawe, JS zdecydowanie najpopularniejszy język programowania ogólnie zarówno pod kątem stosowania, jak i popytu na rynku. I nie mówimy tu jedynie o front-endzie. Dlatego fakt, że każdy front-endowiec musi dobrze opanować JavaScripit, to otwiera duże możliwości wszechstronnego rozwoju… czym zaraz się przekonasz.
W dzisiejszym artykule skupimy się na kwestiach ścieżki rozwoju front-end developera pod kątem technologicznym. Zaczniemy od standardowego wspinania się po szczeblach kariery według „seniority”. Jednak następnie pokażemy Ci, w jak odmiennych kierunkach możesz potoczyć się kariera front-end developera, między innymi w stronę back-endu i mobile developmentu.
Nasz plan koncertowy wygląda następująco:
- Od juniora do seniora, czyli kariera front-end developera a doświadczenie
- Kariera front-end developera a technologie inne niż front — w stronę fullstack developera
- Mobile development – rozwój front-end developera w stronę aplikacji mobilnych
- TypeScript vs. JavaScript, czyli pierwszy wybór programisty front-end na ścieżce rozwoju kariery
Od juniora do seniora, czyli kariera front-end developera a doświadczenie
Na początku omówimy „standardową” ścieżkę kariery osoby opartą na „seniority”, która nabyła umiejętności junior front-end developera i dostała pracę na tym stanowisku. Technologie front-endowe rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Dlatego śledzenie i uczenie się nowych narzędzi front-endowych, takich jak nowe wersje języków (np. JavaScript ES6+), frameworków i bibliotek JavaScipt oraz narzędzi do automatyzacji (np. Webpack, Parcel) to podstawowy wymóg, aby utrzymać się w branży i awansować.
Mid front-end developer — samodzielny programista
Junior front-end developer może zostać midem już po 2-4 latach pracy. Okres nauki na stanowisku juniora powinien przekształcić początkującego, mało doświadczonego pracownika w samodzielnego programistę, który potrafi samodzielnie pisać kod i znajdować rozwiązania bez pytania o pomoc. Mid front-end developer jest zazwyczaj w centrum uwagi w społeczności programistycznej, ponieważ to on/a realizuje główną część prac programistycznych w większości projektów.
Podczas gdy juniorzy skupiają się głównie na pisaniu czytelnego i prostego kodu, mid developer musi upewnić się, że kod jest zrozumiały i zgodny z wymaganiami projektu.
Senior front-end developer — mentor i ekspert w jednym
Starszy front-end developer powinien posiadać głęboką znajomość języka programowania, a nie tylko określonych frameworków, które często są jedynie sugestiami przekazanymi przez dokumentację API. Musi być również gotowy do ciągłego uczenia się od bardziej doświadczonych osób i dzielenia się swoją wiedzą z mniej doświadczonymi kolegami. Co więcej, przekazywanie wiedzy powinno być jednym z jego głównych celów.
Do obowiązków senior front-end developera należy także zarządzanie swoim czasem bez nadzoru oraz regularna komunikacja z kierownictwem projektu w sprawie istotnych zmian. Powinien on również systematycznie dokumentować swój kod w ramach procesu rozwoju.
Dobry senior developer dąży do ciągłego doskonalenia procesów zespołu programistycznego i narzędzi używanych do rozwiązywania problemów. Przejmuje inicjatywę i nie czeka na zezwolenie, aby podjąć działanie. Zazwyczaj jest głównym przedstawicielem zespołu podczas komunikacji z wewnętrznymi interesariuszami i klientami zewnętrznymi.
Kariera front-end developera a inne ścieżki rozwoju — w stronę fullstack developera
Opanowanie innych umiejętności niż te wymagane na stanowisku front-end developera to szansa na wszechstronny rozwój i utrzymanie konkurencyjności na rynku pracy, który stale się zmienia. Posiadanie wiedzy zarówno z obszaru frontendu, jak i backendu pozwala na pełniejsze zrozumienie działania całej aplikacji, zapewnia większą elastyczność i możliwość pracy nad różnorodnymi projektami.
Integracja z backendem
Opanowanie koncepcji backendowych może być bardzo przydatne dla front-end developera. Należą do nich m.in. obsługa baz danych, tworzenie interfejsów API (Application Programming Interface) oraz autoryzacja i uwierzytelnianie użytkowników.
Przejście w stronę backendu obejmuje przede wszystkich naukę popularnych frameworków backendowych, takich jak Node.js (z wykorzystaniem Express.js), Django (Python) lub Ruby on Rails.
Na szczególną uwagę zasługuję backendowa technologia głównego języka front-endu, czyli JavaScript — Node.js.
Czym jest Node.js, czyli poznaj backendowy framework JavaScript
Node.js to środowisko uruchomieniowe oparte na silniku V8 (znanym z przeglądarki Chrome), który wzbogacono o dodatkowe biblioteki. Głównym zastosowaniem Node.js jest możliwość uruchamiania aplikacji napisanych w języku JavaScript na serwerach oraz w różnych systemach operacyjnych, takich jak Windows, Linux i macOS.
Dzięki Node.js możliwe jest tworzenie dynamicznych stron internetowych, wykonywanie operacji na plikach na serwerach oraz zbieranie i modyfikowanie danych w bazach.
Warto wspomnieć, że do firm korzystających z Node.js należą m.in. Uber, eBay, Groupon.
DevOps Engineer — zarządzanie architekturą IT
Ciekawą propozycją dla front-end developera i kolejnym krokiem w stronę zostania fullstack developerem jest opanowanie umiejętności inżyniera DevOps.
DevOps to koncepcja i praktyka zespołowego podejścia do rozwoju oprogramowania, który integruje działania developerów i administratorów systemów IT. Osoba pracująca jako DevOps Engineer jest odpowiedzialna za automatyzację procesów wdrażania, testowania, monitorowania i utrzymania aplikacji oraz za zapewnienie szybkich i niezawodnych dostaw oprogramowania.
Dlatego do umiejętności, które musi opanować inżynier DevOps, należą m.in.:
- instalacja, konfiguracja i zarządzanie systemami operacyjnymi, takimi jak Windows lub Linux;
- konfiguracja i zarządzanie usługami w chmurze, takimi jak Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure czy Google Cloud Platform;
- automatyzacja procesów wdrażania, testowania i utrzymania aplikacji — budowanie procesów ciągłej integracji (CI) i ciągłego wdrażania (CD);
- projektowanie i ulepszanie infrastruktury IT i współpracy zespołowej.
Fullstack Developer — pożądany i dobrze opłacany zawód w branży IT
Doświadczony front-end developer, który równie dobrze radzi sobie w obszarze backendu i dev-ops, może zdecydować się na ścieżkę kariery jako fullstack developer. To stanowisko jest odpowiednie dla osób, które są wszechstronne w programowaniu.
Specjaliści tego rodzaju potrafią pracować zarówno nad projektami obejmującymi bazy danych oraz algorytmy, jak i technologiami skierowanymi do użytkowników. Od programisty Fullstack wymaga się znajomości wszystkich głównych języków front-endu (HTML, CSS oraz JavaScript), a także opanowania jednego lub więcej backendowych języków programowania, np. Ruby, PHP lub Python. Ponadto do skillsetu Fullstack Developera należy dołączyć elementy zarządzania projektami, projektowania stron internetowych oraz UX.
W roli fullstack developera masz możliwość kontroli nad wszystkimi poziomami działania aplikacji. Daje to również szansę na kierowanie całym zespołem programistów i wspieranie ich w rozwiązywaniu problemów z działaniem aplikacji lub stron internetowych. Dlatego fullstack developerzy często zostają liderami swoich zespołów lub architektami aplikacji.
Nikogo nie zaskoczy więc fakt, że według raportu Insights360 przygotowanego przez NoFluffJobs Fullstack Developerzy należeli do zawodów najlepiej opłacanych w branży IT w 2023 roku.
Mediany dolnych i górnych widełek na poszczególnych szczeblach kształtowały się następująco: Junior 7 000-12 000 PLN, Mid 16 000-23 000 PLN, Senior 24 000-30 000 PLN.
Mobile Development — rozwój front-end developera w stronę aplikacji mobilnych
Według wspomnianego wyżej raportu jedną z najlepiej opłacalnych specjalizacji w IT w 2023 r. był mobile development. Biorąc pod uwagę szybki wzrost wykorzystywania aplikacji mobilnych, nie jest to zaskakujące.
Tak jak użytkownicy zamieniają ekrany komputerów na ekrany urządzeń mobilnych, tak front-end developer nie powinien mieć dużych problemów z wykonywaniem podobnej pracy, ale w odniesieniu do aplikacji mobilnych, a nie webowych.
Przejście z front-end developmentu na mobile development może być ekscytującym krokiem w kierunku poszerzenia swoich umiejętności i możliwości kariery. Otwiera to nowe perspektywy zawodowe oraz pozwala na tworzenie różnorodnych i innowacyjnych aplikacji.
Front-end developer może rozpocząć od nauki technologii mobilnych, takich jak React Native, Flutter lub Ionic. Na pewno pomogą w tym solidne umiejętności z zakresu języków i frameworków front-endu.
React Native umożliwia tworzenie natywnych aplikacji mobilnych przy użyciu JavaScriptu i Reacta, co pozwala na wykorzystanie tych samych umiejętności, które posiada jako front-end developer.
Flutter oferuje natywną wydajność na wielu platformach, pozwalając na tworzenie aplikacji na iOS i Androida z jednego kodu.
Natomiast Ionic wykorzystuje technologie webowe (HTML, CSS, JavaScript) do tworzenia aplikacji mobilnych.
TypeScript vs. JavaScript, czyli pierwszy wybór front-end deva na ścieżce rozwoju kariery
Tak naprawdę każdy front-end developer na początku swojej kariery staje przed wyborem — specjalizować się w JavaScript czy jego nadzbiorze stworzonym przez Microsoft- TypeScripcie. Ta odmiana JavaScript charakteryzuje się opcjonalnym statycznym typowaniem, co umożliwia rozszerzenie możliwości oferowanych przez JS.
Czy wiesz, że nasz Program Wdrożenia do Zawodu Front-end Developera obejmuje naukę TypeScriptu? Staramy się, aby nasz program wdrożeniowy odzwierciedlał obecne trendy i przygotowywał kursantów w sposób wszechstronny do zawodu front-end developera, biorąc pod uwagę różne ścieżki rozwoju kariery.
Warto dodać, że coraz więcej zarówno programistów, jak i liderów technicznych wybiera TypeScript, gdyż umożliwia programowanie w sposób łatwy i bezpieczny dzięki wykrywaniu błędów na wczesnym etapie. Niektóre projekty opierają się tylko na tym języku. Co więcej, jest on dobrą opcją na przejście w kierunku backendu.
O tym jednak opowiemy Ci więcej już wkrótce, przedstawiając zalety nauki TypeScriptu bardziej szczegółowo. Od naszego eksperta dowiesz się również, jak zacząć z niego korzystać. Stay tuned!
Chcesz nauczyć się programowania, ale nie masz pewności, czy front-end jest dla Ciebie? Mamy dla Ciebie specjalną ofertę — sprawdź nasz 2-tygodniowy program szkoleniony INTRO do Front-endu, podczas którego opanujesz solidne podstawy HTML, CSS i JavaScript, dzięki czemu nabędziesz umiejętności dające Ci dobry punkt wyjściowy do decydowania o dalszym kierunku Twojego rozwoju w IT! Wspólnie #WdrażamyWiedzę🤘