
Języki programowania — który wybrać, aby sprawnie poruszać się w labiryncie IT?
Podjąłeś/aś decyzję o wejściu do branży IT? Brawo!
Teraz… czas na kolejny wybór. Musisz zdecydować, którego z języków programowania zaczniesz się uczyć na początek. Pewnie wydaje Ci się to trudne, a nawet przerażające. W końcu źródła mówią o liczbie języków programowania sięgającej od kilkuset do nawet kilku tysięcy.
Jednak w praktyce wybór zawęża się do maksymalnie kilkunastu opcji. Przy czym warto pamiętać, że nie ma jednej właściwej ścieżki wyboru pierwszego języka programowania. W każdym wypadku będzie to wypadkowa twoich celów, potrzeb i kompetencji, a także aktualnej sytuacji na rynku pracy.
W naszym artykule przedyskutujemy następujące kwestie związane z wyborem języka programowania na początek przygody z IT:
- Które języki programowania są najpopularniejsze?
- Co musisz rozważyć, zanim obierzesz swoją ścieżkę w programistycznym labiryncie
- Który język programowania jest najlepszy dla początkujących?
- Uniwersalny klucz do sukcesu
Które języki programowania są najpopularniejsze?
Podejmując naukę programowania, musisz przede wszystkim skoncentrować się na tym, żeby wybrany przez ciebie język był powszechnie stosowany w firmach IT. Śledzenie danych na temat popularności języków programowania umożliwia m.in. TIOBE Index, który bada częstotliwość wyszukiwania linijek kodu w wyszukiwarkach internetowych, takich jak: Google, Yahoo!, czy też Bing.
Zgodnie z tym indeksem zaledwie cztery języki programowania (Python, C, Java, C++) stanowią ponad 50% wyszukiwań. To właśnie one najszybciej zyskują popularność wśród programistów. Jeżeli dodamy do tego kolejne sześć języków (C#, Visual Basic, JavaScript, Assembly language, SQL i PHP), okaże się, że 10 najpopularniejszych języków programowania to około 70% wyszukiwań.
Potwierdzają to dane zebrane przez Stack Overflow, czyli ulubiony portal programistów:
Chcesz zgłębiać najpopularniejsze języki programowania — HTML, CSS i JavaScript?
Odkryj nasz kurs „Web Development — dobre praktyki” dla średniozaawansowanych, w którym rozwiniesz swoje umiejętności z zakresu HTML i CSS oraz poznasz JavaScript od zera, aby zanotować swój debiut na scenie front-endu!
Przyglądając się popularności języków programowania od innej strony, warto zwrócić uwagę na to, jakich programistów poszukują pracodawcy. Według danych globalnego portalu devjobscanner, publikującego ogłoszenia o pracę w branży IT, w okresie od października 2021 do maja 2022 roku, najpopularniejszymi języka programowania w ogłoszeniach o pracę były JavaScript, Python, Java, C# i PHP. Znajomość samych tylko JavaScript i Pythona była wymagana w ponad połowie ogłoszeń.
Co musisz rozważyć, zanim obierzesz swoją ścieżkę w programistycznym labiryncie
Właściwie nie zdarzają się sytuacje, w których doświadczeni programiści korzystają tylko z jednego języka programowania. Złożoność problemów i różnorodność projektów, które przyjdzie ci realizować w karierze developera, spowodują, że najprawdopodobniej rozwiniesz kompetencje programowania w kilku językach. Naukę pierwszego z nich warto potraktować jako szansę na zrozumienie ogólnych zasad, na których opiera się programowanie.
Podobnie jak języki naturalne, którymi posługujemy się na co dzień, również języki programowania mają swoje konieczne do opanowania elementy. Posługując się dowolnym z nich, będziesz stosować zbiory reguł tworzących kod źródłowy programu, nad którym przyjdzie Ci pracować.
Trzeba jednak od czegoś zacząć i warto, żeby Twój wybór padł na język programowania, który jest stosunkowo nietrudny do wyuczenia. Pamiętaj też, by przemyśleć swoje preferencje pod kątem kierunku, w jakim chcesz rozwijać się na początku swojej przygody z branżą IT.
Który język programowania jest najlepszy dla początkujących?
Językami programowania o prostej składni, a jednocześnie bardzo powszechnie stosowanymi w branży, są na pewno JavaScript, Java, C# i Python.
- JavaScript ma zastosowanie przy budowaniu stron internetowych i aplikacji webowych. To typowy język front-endowy, czyli taki, który odpowiada za sposób prezentowania treści użytkownikowi.
- Java z kolei, to obecnie najpopularniejsza technologia back-endowa (back-end odpowiada za elementy funkcjonowania stron i aplikacji niewidoczne dla odbiorcy i komunikację z bazami danych).
- Językiem szeroko wykorzystywanym np. w logistyce i bankowości, o składni przypominającej Javę, jest C#.
- Python to powszechnie wykorzystywany język w obszarach takich, jak: analiza danych, AI, machine learning.
Uniwersalny klucz do sukcesu
Niezależnie od tego, który z wymienionych powyżej języków programowania wybierzesz na początek, znalezienie pierwszej pracy na stanowisku junior developera nie powinno być dla ciebie problemem. Oczywiście pod jednym warunkiem — że odpowiednio przyłożysz się do nauki kodowania.
Świetną pomocą i dobrym startem w branży IT może okazać się intensywny program wdrożeniowy (240 h praktycznych zajęć i przygotowanie do rynku pracy) dla początkujących prowadzony przez ekspertów z Rockin’iT — „Junior Front-end Developer”.
Z nami ro(c)kująco opanujesz najpopularniejsze języki programowania — HTML, CSS, JavaScript i TypeScript, a także najczęściej stosowany framework Java Script, czyli React. Sprawdź program kursu już teraz i odkryj nasze zimowe zniżki i gratisy! ❄️🎁
Let’s Rock!