Trenerzy info mobile

Wbij się do IT – zacznij pracę od zera

Poczucie bezpieczeństwa i stabilność zatrudnienia, możliwość pracy zdalnej, wysokie zarobki i perspektywy rozwoju, dynamicznie poszerzający się rynek pracy czy wreszcie globalne trendy związane z cyfryzacją gospodarki. Te wszystkie czynniki sprawiają, że o podjęciu pracy w branży IT myśli coraz więcej osób – również tych, które dotychczas nie miały z tym sektorem nic wspólnego.

 

Pierwsza praca w IT – wybierz swoją ścieżkę

 

Na rynku edukacyjnym wprost roi się od możliwości. Liczne uczelnie – publiczne i prywatne – oferują programy studiów kształcące programistów, analityków, administratorów czy też architektów IT. W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszą się z kolei intensywne kursy programowania, ukierunkowane na naukę konkretnych technologii, pracę metodą projektową i rozwiązywanie praktycznych problemów. Startując z poziomu początkującego fascynata nowych technologii, można też samodzielnie budować kompetencje, pozwalające na znalezienie pierwszej pracy w IT.

 

Wybór jednej z tych ścieżek będzie zależał od sytuacji, w jakiej się znajdujesz. Na jakim etapie kariery zawodowej jesteś? Ile czasu i środków możesz poświęcić na zbudowanie atrakcyjnego dla pierwszego pracodawcy ze sfery IT portfolio? Jakie są twoje silne strony, a w których obszarach widzisz potencjał do poprawy? Odpowiedzi na te pytania powinny ułatwić wybór drogi, która przybliży cię do osiągnięcia założonego celu.

 

Szybka zmiana kariery. Czy do pracy w branży IT trzeba skończyć studia?

 

Jeżeli podjąłeś/aś decyzję o przebranżowieniu, dobra wiadomość jest taka, że w sieci można znaleźć wiele przykładów osób, które poszły podobną drogą i nawet w ciągu kilku miesięcy były w stanie zamienić pracę na budowie, zawód tłumacza, sprzedawcy albo księgowej, na stanowisko w firmie zajmującej się programowaniem. Co jest ważne, bariery dla podjęcia pierwszej pracy w IT nie stanowi wiek 40 czy 50+. Liczą się kompetencje i podejście do pracy, a nie metryczka i dyplomy leżące na dnie szuflady.

 

Szybkie przebranżowienie jest możliwe dzięki wspomnianym wcześniej intensywnym kursom programowania. Ich zalety to przede wszystkim: indywidualne podejście do preferencji i zainteresowań kandydata, bezpośredni kontakt z trenerem i bieżące monitorowanie postępów, duża intensywność pracy i nauka poprzez rozwiązywanie praktycznych zadań i problemów. Kursy są poprzedzane szczegółowym badaniem wyjściowego poziomu wiedzy i umiejętności kandydatów. Umożliwia to wsparcie wyboru specjalizacji, co jest kluczową kwestią na początku przygody z IT. Branża oferuje wiele możliwości rozwoju kariery zawodowej. Może to być np. tworzenie stron internetowych albo aplikacji mobilnych czy też pisanie programów do analizy danych.

 

Samodzielne wejście do świata IT jest często niełatwe ze względu na trudności z wyborem pierwszego języka programowania albo przez brak możliwości weryfikacji wykonanej pracy przez drugą, odpowiednio do tego przygotowaną, parę oczu. Na te potrzeby odpowiadają między innymi intensywne kursy programowania. W przeciwieństwie do kilkuletnich studiów informatycznych, pozwalają one zaoszczędzić czas i w kompleksowy sposób przygotować się do pracy z konkretnymi technologiami.

 

Podbij sektor IT – podstawowe umiejętności

 

Jakkolwiek banalnie to nie zabrzmi, na początek przede wszystkim liczą się: otwartość na zmiany, gotowość do ciężkiej pracy i chęć samodoskonalenia. Szefowie firm IT i specjaliści od HR podkreślają, że najważniejszymi kwestiami, na które zwracają uwagę w procesach rekrutacyjnych, są: zdolności komunikacyjne (ich znaczenie wzrosło szczególnie w dobie pracy zdalnej), odpowiedzialność, rozumienie wartości firmy, dociekliwość, potrzeba ciągłego uczenia się i dzielenia wiedzą. Umiejętności związane z wykorzystywaniem konkretnych języków, funkcji, baz i frameworków, pozostają oczywiście fundamentem. Na poziomie umożliwiającym znalezienie pierwszej pracy w IT, można jednak opanować je nawet w ciągu kilku miesięcy.

 

Pierwsze kroki w karierze programisty możesz postawić razem z nami, wybierając jeden z kursów Rockin’iT. Od podstaw nauczymy cię wszystkiego, co pozwoli na wejście do branży.

 

 

Autor: Armin Loewenau