IT jest trendy – zawody przyszłości
Tłumacz, telemarketer, recepcjonista i sprzedawca. To tylko kilka z profesji, w których w perspektywie najbliższych kilkunastu, a na pewno kilkudziesięciu, lat znacząco zmniejszy się liczba zatrudnianych osób. Wszystko przez rozwój sztucznej inteligencji i automatyzacji.
Nadchodzącą rewolucję potwierdzają liczby. Dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju z 2019 roku nie pozostawiają złudzeń. 14% z obecnie wykonywanych zawodów jest zagrożonych całkowitą automatyzacją, a sposób wykonywania 32% spośród nich przejdzie radykalną transformację. Co to oznacza w praktyce? Zwiększenie zapotrzebowania na specjalistów pracujących w profesjach, których nie da zastąpić się przez maszyny i w zawodach związanych z rozwojem technologii informacyjnych.
Nowe technologie w natarciu – branże przyszłości a globalne trendy
Co najbardziej ceni się w procesach rekrutacyjnych? Obecnie za kluczowe umiejętności uznawane są krytyczne myślenie i zespołowe rozwiązywanie złożonych problemów, kreatywność i zdolności komunikacyjne. Wszystkie te kompetencje składają się na zasadę 4C (Creativity, Critical Thinking, Communication, Collaboration), stosowaną w edukacji na różnych poziomach zaawansowania. Na trening tego typu umiejętności kładą nacisk najbardziej renomowane uczelnie i instytucje szkoleniowe, oferujące programy ukierunkowane na wsparcie przebranżowienia.
Rozwijanie najwyżej cenionych predyspozycji pomaga zarówno w dokonaniu trafnego wyboru zawodu, jak i w sprostaniu wyzwaniom, które wynikają z trendów, kształtujących teraźniejszy i przyszły rynek pracy. Biorąc pod uwagę badania, rankingi i niesłabnącą siłę nowych technologii, odpowiedź dla wszystkich niezdecydowanych, poszukujących i tropiących branże przyszłości wydaje się prosta.
Nie wiesz, od czego zacząć? Na początek postaw na IT. Zobacz bogatą ofertę szkoleń lub skontaktuj się z nami, a my pomożemy ci postawić pierwsze kroki w branży.
W myśleniu o zawodach przyszłości ważny jest szerszy kontekst, dlatego warto przyjrzeć się Mapie Trendów – publikowanej corocznie od 2018 roku przez Infuture Institute. To właśnie ona zawiera prognozę, które megatrendy i trendy będą w największym stopniu wpływały na życie człowieka w krótko-, średnio- i długoterminowej perspektywie.
Natalia Hatalska, założycielka instytutu i czołowa badaczka w tej dziedzinie, wraz ze swoim zespołem wskazała megatrendy 2022 roku. Znalazły się wśród nich: świat lustrzany, biologia technologiczna, deglobalizacja, transformacja klimatyczna, zmiany demograficzne, kryzysy zdrowotne oraz utrata spójności społecznej. Analiza Infuture Institute doskonale pokazuje, że trendami, które umocnią się w ciągu najbliższych pięciu lat (w ramach megatrendu świata lustrzanego), będą między innymi: niewidzialne technologie, walka o prywatność i nierówności cyfrowe.
Odnosząc się do pytania, jaki zawód przyszłości wybrać, ciekawe jest, że według badań w perspektywie dwudziestu pięciu lat na znaczeniu najsilniej zyskają trendy związane z rozwojem nowych technologii. Cyfrowe zdrowie, hiperpersonalizacja, A-Commerce, transport autonomiczny, smart życie, sickcare to heathcare, bioekonomia, człowiek+ – każdy z tych kierunków będzie generował zapotrzebowanie na nowe rozwiązania, wymagające przetwarzania eksabajtów danych, sterowania algorytmami i pokonywania złożonych problemów w zakresie programowania.
Życie w duchu smart – jaki zawód wybrać?
Zgodnie z powyższymi prognozami, rozwój branży IT – jeszcze silniej niż teraz – będzie napędzany przez rosnący popyt na zindywidualizowane usługi, które wejdą głęboko w różne obszary naszego życia. Programiści czy też specjaliści w obszarze Data Science albo UX/UI będą odpowiedzialni za projektowanie i wdrażanie narzędzi wychodzących naprzeciw potrzebom społecznym, klientom biznesowym i – co nie mniej ważne – instytucjom publicznym.
Profesje związane z sektorem IT regularnie trafiają na listy zawodów przyszłości publikowane przez portale branżowe i instytucje międzynarodowe. W rankingu portalu 100jobsofthefuture zdecydowana większość specjalności ma w sobie komponenty, które uwzględniają posługiwanie się zaawansowanymi technologiami informacyjnymi. Podobnie prognozy stawia Światowe Forum Ekonomiczne. Do zajęć przyszłości zalicza między innymi managera zespołów, w których współdziałają ludzie i maszyny, detektywa danych i specjalistę ds. prognozowania zagrożeń cybernetycznych. Business Insider na szczycie swojej listy umieszcza z kolei software deweloperów.
4C rządzi! – kluczowe kompetencje w zawodach przyszłości