Zombie przed monitorem – ile trwa nauka programowania?
Świat IT rządzi się swoimi prawami. Przekraczając jego próg, musisz mieć świadomość, że wiążesz się z branżą, która będzie wymagała od ciebie ciągłego rozwoju, samodzielnego rozwiązywania problemów i nieszablonowego myślenia. Każdy tydzień bez nowinki technologicznej stanie się tygodniem straconym.
Choć w zawodzie programisty warto mieć w sobie coś z geeka, to wizerunek człowieka zrośniętego z monitorem i zmieniającego się w komputerowe zombie wkładamy między bajki! Na opanowanie technologii, które umożliwiają znalezienie pierwszej pracy w branży IT, wystarczy zaledwie kilka miesięcy intensywnej pracy.
W trybie hard i soft – jak szybko można nauczyć się programowania?
Zgodnie z danymi Popularity of Programming Language Index z czerwca 2022 roku, do najpopularniejszych języków programowania należą kolejno: Python, Java, JavaScript, C# i C/C++. Przy założeniu, że dotychczas nie miałeś/aś styczności z programowaniem, kompleksowe opanowanie każdego z tych języków – zwykle razem z innymi technologiami i narzędziami niezbędnymi do ich poprawnego wykorzystywania – zajmuje od 400 do 600 godzin. Przeliczając ostatnią z podanych liczb na wymiar pracy, otrzymujemy ponad trzy i pół miesiąca pełnoetatowej nauki (160 godzin w tygodniu) albo siedem i pół w wymiarze połowy etatu (80 godzin w tygodniu). Nie brzmi tak źle, prawda?
Niemałe znaczenie ma obrany przez ciebie tryb przygotowywania się do pracy w IT. Jego wybór wpłynie na to, po jakim czasie będziesz w stanie przystąpić do pierwszego procesu rekrutacyjnego na stanowisko programisty. Jeżeli poświęcisz na naukę 1-2 godziny w tygodniu (w procesie nauczania bardzo ważna jest systematyczność i unikanie nawet krótkich przestojów!) plus 8 godzin w soboty i w niedziele, założony cel możesz osiągnąć po około 4-6 miesiącach. Kiedy podporządkujesz nauce programowania cały swój czas, efekty powinny przyjść odpowiednio szybciej.
Chcąc opanować podstawy JavaScript czy też CSS, trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że – szczególnie na początku – wykonywanie pierwszych zadań będzie trwało dłużej niż pierwotnie założysz. Z tego względu warto mieć stały kontakt z doświadczonymi trenerami i wsparcie osób na podobnym poziomie zaawansowania. Gwarantują to intensywne szkolenia z programowania, skrojone pod potrzeby i preferencje czasowe kursantów.
Rozgryźć kod – czy programowanie jest trudne?
Nie ma co się oszukiwać – podejmowanie nowych wyzwań zawsze jest wymagające i wiąże się z określonym ryzykiem. Tak też dzieje się w przypadku programowania. Tworząc pierwsze linijki kodu, zapewne poczujesz sporą dozę niepewności, ale zaraz po niej szybko powinna pojawić się satysfakcja z poprawnie wykonanych zadań. Programowanie jako takie nie jest trudniejsze niż zdobywanie innych kompetencji.
Bardzo wiele zależy od twojego podejścia do pracy i zdobywania nowej wiedzy. Konsekwentnie dążysz do celu i potrafisz zaakceptować niepowodzenia, które zdarzają się po drodze? Świetnie, będzie ci łatwiej na początkowych etapach nauki programowania! Jeżeli potraktujesz ją jako priorytet, przekonasz się, że nie jest wcale mozolnym i ciągnącym się w nieskończoność procesem. O ile nie można powiedzieć, że programowanie jest trudne, o tyle trzeba stwierdzić, że nauka jego podstaw jest zajęciem absorbującym wiele uwagi i energii.
Po pierwsze koduj, po drugie wyjdź poza schemat – czas potrzebny na naukę programowania
Zastanawiając się nad tym, jak długo trwa nauka programowania, warto równocześnie przemyśleć, w jaki sposób i w oparciu o jakie materiały będzie ona przebiegać. Obrana przez ciebie ścieżka powinna uwzględniać tylko aktualnie wykorzystywane i rozwijające się technologie. Przeglądaj wideo na YouTube i przyswajaj teorię, ale pamiętaj, żeby jak najszybciej poszło za tym pisanie najprostszych funkcji. W końcu praktyka czyni mistrza. Projekty, nad którymi pracujesz, przygotowuj w taki sposób, aby móc później zaprezentować je potencjalnym pracodawcom.
Wreszcie – pamiętaj, że praca programisty wykracza daleko poza samo pisanie kodu. Niezwykle ważne są w niej chociażby umiejętności korzystania z narzędzi do pracy w zespole czy ogólna wiedza na temat funkcjonowania systemów komputerowych i tworzenia produktów oprogramowania. Dopiero uwzględnienie każdego z tych elementów sprawi, że czas poświęcony nauce programowania wykorzystasz w pełni efektywnie.
Niezależnie od tego czy dopiero zastanawiasz się nad wejściem do świata programowania, czy chcesz poszerzać swoje kompetencje – sprawdź ofertę kursów Rockin’iT i przekonaj się, co dla ciebie przygotowaliśmy.