Trenerzy info mobile

Gen Z w IT, czyli zarządzanie zespołem młodych developerów 

Na rynku pracy przybywa młodych pracowników przedstawicieli tzw. generacji Z, czyli osób urodzonych po 1995 r. Zaczynają swoją karierę jako juniorzy w firmach z różnych branż, także z sektora IT.

 

Przedstawiciele Gen Z w IT dobrze wiedzą, czego chcą, a uświadomienie tego reszcie zespołu, w tym kierownictwu, nie stanowi dla nich problemu. Kierujący projektami często więc zadają sobie pytanie: Jak zarządzać zespołem młodych developerów, którzy dopiero rozpoczynają karierę zawodową? Na czym opiera się skuteczna komunikacja z grupą ambitnych i zdeterminowanych osób?

 

Z wyzwaniami tego rodzaju musi mierzyć się coraz więcej team leaderów, ponieważ liczba osób z generacji Z na rynku pracy stale rośnie.

 

Przyjrzyjmy się więc grupie, która weszła do branży IT stosunkowo niedawno, ale już mocno dała o sobie znać! W naszym artykule omówimy następujące tematy:

 

  1. Od dziecka w cyfrowym świecie
  2. Gen Z w branży IT a koordynowanie pracy zespołu juniorów
  3. „Zetki” a środowisko pracy
  4. Gen Z w IT to ogromny potencjał do wykorzystania!

 

Od dziecka w cyfrowym świecie 

Przedstawiciele Gen Z dorastali wraz z rozwojem nowych technologii. To ludzie doskonale obyci z cyfrowym światem, biegle poruszający się po Internecie. W związku z tym, że przyszło im żyć w szybko zmieniającej się rzeczywistości, charakteryzują się wyjątkowymi cechami osobowymi. Dla team leaderów oznacza to zarówno wiele korzyści, jak i wyzwań przy zarządzaniu pracą zespołu. 

 

„Zetki” zmagają się z wieloma problemami: coraz bardziej wymagającym rynkiem pracy, ciężką sytuacją mieszkaniową, światowymi konfliktami i niepewnymi realiami geopolitycznymi. Dlatego przedstawiciele tego pokolenia są osobami o dużej determinacji i chęci do poszerzania swoich kompetencji. Potrafią łatwo dostosować się do dynamicznych zmian i rozmaitych sytuacji, ale jednocześnie są bardzo asertywni.

 

Jak zatem prowadzić zespół składający się z przedstawicieli Gen Z w IT, aby efektywnie wykorzystać cechy jego członków? Spróbujmy znaleźć odpowiedź na to pytanie poniżej.

 

 

Gen Z w branży IT a koordynowanie pracy zespołu juniorów

Jak już wspomnieliśmy, zarządzanie zespołem który składa się z przedstawicieli Gen Z, jest dużym wyzwaniem. Kluczowe może być tutaj podejście team leadera, który swoją postawą wzmocni motywację i zaangażowanie członków grupy, a jednocześnie zostanie przez nich zaakceptowany 

 

Jednym ze sposobów na zjednanie sobie teamu jest dbanie o jego rozwój, na przykład poprzez rozdysponowanie ambitnych zadań, dających poczucie budowania realnego projektu. Dobrym pomysłem są również szkolenia, które pomagają juniorom stale podwyższać swoje kwalifikacje.

 

Ponadto przedstawiciele pokolenia Z jeszcze bardziej niż ich starsi koledzy cenią sobie pełną transparentność. Nie tylko wyrażają głośno własne opinie, ale również chcą, aby ich praca została zauważona i należycie oceniona.  Dlatego należy pamiętać o tym, jak ważna jest dla nich informacja zwrotna. Feedbackunajlepiej udzielić zaraz po otrzymaniu gotowego zadania.

 


Chcesz opanować sztukę optymalnego wykorzystywania feedbacku w swojej pracy i nabyć umiejętność odróżnienia konstruktywnej informacji zwrotnej od bezpodstawnej krytyki?

Sprawdź nasz kurs „Dobry feedback nie jest zły” i zdobądź wiedzę tak potrzebną, aby ze świetnego utworu stworzyć arcydzieło!


 

Kontakt z technologiami już od najmłodszych lat sprawił, że Gen Z to prawdziwi multizadaniowcy. Kiedy zarządzamy zespołem tak młodych developerów, grzechem byłoby nie wykorzystać tej przewagi. Warto zatem tak rozdzielać zadania, aby jak najbardziej zmaksymalizować zalety pracowników na stanowiskach juniorskich. 

 

„Zetki” a środowisko pracy

Owocowe czwartki już nie wystarczają. Prawdziwym sprawdzianem dla kierownictwa jest zatrzymanie młodych pracowników, u których chęć zmian i rozwoju jest bardzo duża. W zarządzaniu zespołem IT składającym się głównie z młodych pracowników pierwsze skrzypce odgrywa dynamika pracy. To nie tajemnica, że generacja Z szybko męczy się jej brakiem i stale potrzebuje nowych bodźców. Dlatego priorytetem każdego leadera powinno być zapewnienie w biurze luźnej atmosfery, utrzymywanie przyjaznych kontaktów i sprzyjanie rozwojowi indywidualności.

 

Standardem stała się już także praca zdalna, która pozwala pracownikom na elastyczność. Kiedy zarządzamy zespołem programistów młodego pokolenia, musimy zdawać sobie sprawę z tego, jak bardzo cenią oni pracę z dowolnie wybranego miejsca takiego, w którym czują się w pełni komfortowo. Wbrew częstym obawom kierowników i team leaderów takie rozwiązanie w rzeczywistości pozytywnie wpływa na efektywność pracy, ponieważ juniorzy najlepiej koncentrują się na zadaniach w dogodnych dla siebie warunkach. 

 

Gen Z w IT to ogromny potencjał do wykorzystania!

Generacja Z może wydawać się na pierwszy rzut oka trudna do pokierowania. Jednak to najmłodsi pracownicy wnoszą do organizacji wyjątkową wartość. Jest tylko jeden warunek – muszą być odpowiednio poprowadzeni.

 

Dlatego dobrze zdawać sobie sprawę z potencjału Gen Z w IT i odpowiednio go wykorzystać. W końcu to „Zetki” z roku na rok coraz dynamiczniej zasilają rynek pracy.

 


Czujesz, że czas stać się jeszcze lepszym leaderem? Chcesz poznać tajniki skutecznego zarządzania zespołem IT i wzbić się na wyżyny organizacji pracy, także ze współpracy z przedstawicielami Gen Z?

Weź udział w naszym szkoleniu „Leadership in Software Development” i stwórz naprawdę zgrany zespół, nawet jeśli składa się z odmiennych głosów różnych pokoleń!