Trenerzy info mobile

Czym zajmuje się front-end developer i jakie są wymagania na to stanowisko?

 Zastanawiasz się nad debiutem na scenie IT?

 

Kiedy otworzysz najpopularniejsze portale z ogłoszeniami pracy, od razu zauważysz, że front-end developerzy są obecnie jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów IT na rynku. Możemy to poprzeć twardymi danymi liczba aktywnych ofert pracy dla programistów front-end na portalu No Fluff Jobs w połowie czerwca 2023 roku przekroczyła 1000 wakatów!  Co więcej, przebranżowienie w kierunku front-end developmentu nie stanowi już nieprzekraczalnej bariery, nawet dla osób spoza branży.  

 

Kim więc dokładnie jest front-end developer i jak nim zostać? Co wchodzi w zakres jego obowiązków i jakie umiejętności musi opanować? 

 

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania:

 


 

  1. Czym właściwie jest front end?
  2. Programista front-end a jego miejsce w zespole IT
  3. Satysfakcja gwarantowana, czyli dlaczego warto zostać front-end developerem?
  4. Jakie są wymagania na stanowisko front-end developera? Poznaj podstawowe kompetencje twarde!
  5. Soft skille także w cenie! – najważniejsze kompetencje miękkie we front-endzie
  6. Czy front-end jest dobrą opcją na start w IT?

 


 

 

Czym właściwie jest front-end? 

Pomyśl przez chwilę o swoich ulubionych zespołach rockowych. Jaki obraz staje Ci przed oczami? 

 

Każdy z nas kojarzy je głównie z osobą jej frontmana, czyli osoby odpowiedzialnej za utrzymanie kontaktu z publicznością i będącej „twarzą zespołu”. 

 

Tak samo front-end developer odpowiada za wygląd programów oraz aplikacji komputerowych i mobilnych. Ma za zadanie stworzyć interfejsy, które będą atrakcyjne i funkcjonalne dla użytkowników. Jego ostatecznym celem jest dostarczenie użytkownikom pozytywnych wrażeń przy korzystaniu z produktu. 

 

 

Programista front-end a jego miejsce w zespole IT 

Przy wejściu do branży IT debiutanci często są przytłoczeni liczbą języków programowania i specjalności. Dlatego teraz pokrótce omówimy, gdzie dokładnie mieszczą się technologie front-endowe w programistycznej układance.

 

Współpraca front-end deva z resztą zespołu IT

Podczas gdy frontman współpracuje z innymi muzykami w zespole, aby wspólnie tworzyć harmonię dźwięków, front-endowiec działa razem z web developerem i back-end developerem. Dzięki tej kooperacji projekty graficzne i koncepcje przekształcają się w rzeczywiste, działające rozwiązania, które tworzą spójną całość.

 


Chcesz rozwinąć swoje skille w zakresie web-developmentu? Koniecznie sprawdź kurs Web Development – dobre praktyki i twórz funkcjonalne oraz stylowe strony internetowe, które zachwycą użytkowników!


 

Interfejs, menu, animacje, grafiki i układ tekstu wyświetlane są z front-endu. Natomiast z serwera (back-endu) dostarczane są grafiki oraz kod źródłowy strony. Następnie kod jest przetwarzany przez przeglądarkę i docelowa treść nabiera kształtów i kolorów!

 

Front-end developer ma kluczowy wpływ na końcowy wygląd strony, dlatego nazywany jest także pośrednikiem w kontaktach między back-end developerem a UX designerem. Osoby zatrudnione na tym stanowisku są również w stałym kontakcie z testerami, odpowiadającymi za znajdywanie błędów w pisanych przez nich aplikacjach. 

 

 

Satysfakcja gwarantowana, czyli dlaczego warto zostać front-end developerem?

Jeśli chcesz żyć w rytm rock’n’rolla, satysfakcja z pracy jest z pewnością dla Ciebie bardzo istotna. 

 

Na szczęście możemy Cię zapewnić, że front-end jest przyjemnym, inspirującym zajęciem. Poza umiejętnościami technicznymi i analitycznymi dużą rolę odgrywają tu też kreatywność i zmysł artystyczny. Wróćmy do naszego porównania z frontmanem zespołu rockowego. 

 

Tak jak frontman tworzy niepowtarzalny występ na scenie, front-end developer projektuje interfejsy, które wyróżniają się pod względem designu i użyteczności.

 

Dodatkową zaletą tego rodzaju programowania jest to, że możemy prędko zaobserwować efekty naszej pracy. Czy może być coś bardziej satysfakcjonującego? 

 

 


 

„Front-end posiada jedną, wspaniała cechę – szybko widzisz efekty swojej pracy. Pozwala Ci to na poczucie większej więzi  z produktem, który robisz, i nieważne, czy jest to kolejny formularz do CMS-a, czy piękny nowy landing page.”

Michał Markiewicz, Head of Tech Education Programs w Rockin’IT  & Senior Fullstack Developer 

 


 

Rozwojowi kreatywności dodatkowo sprzyja fakt, że wiele ofert zatrudnienia front-end developera to propozycje pracy zdalnej w elastycznych godzinach. Raport Devire Rynek pracy IT 2023. Czy HR zna oczekiwania pracowników?  informuje nas, że większość front-endowców pracuje w modelu zdalnym (73%) lub hybrydowym (21%). Warto tutaj wspomnieć, że oznacza to również możliwość zatrudnienia u pracodawców z dowolnego zakątka Polski i z zagranicy bez konieczności przeprowadzki!

 

 

Jakie są wymagania na stanowisko front-end developera? Poznaj podstawowe kompetencje twarde! 

Jako przyszły front-endowiec nie będziesz mieć wielkiego wyboru co do pierwszego języka programowania. Wynika to z prostego powodu — front-end dev musi znać trzy podstawowe języki programowania — HTML, CSS i JavaScript.

 

Powyższe stwierdzenie znajduje swoje odzwierciedlenie w Raporcie z Badania Społeczności IT 2023 przeprowadzonego na zlecenie BulldogJob: front-end developerzy w swojej pracy najczęściej stosują następujące języki: JavaScript (51% badanych) oraz HTML/CSS (41% badanych).

 

Każdy z tych trzech języków pełni inne zadanie w kodowaniu aplikacji i stron:   

 

  • HTML (Hyper Text Markup Language), czyli hipertekstowy język znaczników. HTML odpowiada za strukturę tego, co jest wyświetlane w przeglądarce. Opisuje układ witryny, jej wygląd i funkcje specjalne, nadając wartość poszczególnym fragmentom tekstu lub innym obiektom, np. multimediom. 
  • CSS (Cascading Style Sheets), kaskadowe arkusze stylów.  Język arkuszy stylów, który wykorzystujemy do określenia tego, jak poszczególne części strony będą wyglądać (kolory, kształty i ich usytuowanie, stylowanie tekstu). Pozwala przystosować prezentację do różnego rodzaju urządzeń i technologii. 
  • JavaScript – trzeci z najważniejszych języków używanych przy tworzeniu stron internetowych i aplikacji. Służy do wykonywania złożonych funkcji na stronach i w aplikacjach (aktualizowanie i modyfikowanie HTML i CSS, weryfikacja danych, obliczenia itp.). Dzięki temu strona nie tylko przedstawia statyczne informacje, ale też pozwala na operacje zmiany treści stosownie do sytuacji, wyświetla grafiki 2D/3D, filmy wideo i inne. 

 

Do opanowania JS i HTML/CSS dochodzi znajomość różnych bibliotek i frameworków (głównie należących do JavaScriptu), takich jak React, Angular czy Vue.js. Są to elementy ułatwiające kreację zaawansowanych aplikacji internetowych.

 

Ponadto przy okazji nauki języka JavaScript warto zapoznać się z informacjami o API (Application Programming Interface), ponieważ bez jego znajomości ciężko o zbudowanie jakichkolwiek aplikacji webowych. Koniecznie musisz również nabyć wiedzę związaną z działaniem modelowych obiektowych dokumentów (DOM).

 

Zagadnień związanych z front-endem jest oczywiście więcej. Z wieloma z nich można zacząć zapoznawać się podczas nauki JavaScriptu.   

 


Interesuje Cię temat frameworków i bibliotek JavaScriptu?  Przeczytaj nasz artykuł na temat popularnych oraz lubianych technologii front-endowych i poznaj lepiej Angular, Vue.js, React i Redux!


 

Soft skille także w cenie! – najważniejsze kompetencje miękkie we front-endzie 

Nie ulega wątpliwości, że dla firm z sektora IT coraz ważniejsze stają się dodatkowe umiejętności, dzięki którym front-end developer może wykonywać swoją pracę bardziej skutecznie.

 

Co w procesie rekrutacji może wyróżnić cię spośród pozostałych kandydatów?  

 

  • Chęć stałego rozwoju – szkolenia, dodatkowe kursy lub nauka własna nie tylko otwierają drogę do upragnionego awansu, ale też stanowią o wartości programisty front-end. Branża IT to sektor szczególnie niezwykle dynamiczny, dlatego wymaga trzymania ręki na pulsie i  ciągłego aktualizowania wiedzy.      
  • Wysoki poziom organizacji pracy – zdolność do właściwego ustalania priorytetów, planowania zdań i terminowego ich wykonywania. Osoba, która skutecznie działa w pracy projektowej, jest cennym nabytkiem na rynku.   
  • Umiejętność komunikacji z teamem – na sukces projektu składa się praca wielu ludzi, a jego podstawę stanowi udana komunikacja w teamie. 
  • Kreatywność – myślenie poza schematami pomaga tworzyć nowe rozwiązania i jest podstawą innowacji.
  • Samodzielność w rozwiązywaniu problemów –  zdolność do rozwiązywania napotkanych po drodze problemów. Obejmuje umiejętność poszukiwania alternatywnych rozwiązań, a następnie ich testowania.

 


Zadajesz sobie pytanie „Jak zostać front-end developerem?” i nie wiesz, jak wyznaczyć swoją ścieżkę w świecie IT po opanowaniu podstawowych języków front-endu? Sprawdź nasz program wdrożeniowy Junior Front-end Developer, który obejmuje nie tylko szkolenie z technologii front-endowych, ale także wypracowanie soft-skilli w praktyce. Z nami trafisz tylko we właściwe struny!


 

 

Czy front-end jest dobrą opcją na start w IT? 

Języki, na których głównie opiera się programowanie front-end, są powszechnie znane i uważane za jedne z łatwiejszych. W związku z tym stanowią świetną propozycję na początek przygody z programowaniem. Ponadto wiele osób zna podstawy HTML, CSS czy JS ze szkoły lub studiów. 

 

Aby zostać front-end developerem, nie trzeba skończyć studiów wyższych. Możesz zacząć wykonywać projekty samemu, zaczynając na przykład od projektowania prostych gier dla własnej rozrywki.  

 

Dlatego front-end devem może zostać każdy, kto interesuje się technologią, lubi się rozwijać i nie boi się wyzwań. 

 

Dodatkowo języki front-endowe stanowią doskonałą podstawę do późniejszego poszerzania swoich umiejętności w kierunku back-endu w celu zostania np. fullstack developerem. Inną opcją jest pójście w stronę coraz popularniejszego UX designu.

 


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pracy front-end developera, technologiach stosowanych w tym zawodzie, a także zapoznać się z poradami dla juniorów poszukujących pierwszej pracy w IT, koniecznie ściągnij nasz darmowy e-book  Jak zostać front-end developerem?  Udane przebranżowienie jest w zasięgu ręki! Let’s Rock! 🤘🎸

 

Wkrótce wracamy do Ciebie z kolejną porcją wiedzy o front-endzie i związanych z nim perspektywach oraz pełną listą wskazówek o tym, jak zaliczyć udany debiut na scenie IT i uniknąć przy tym powszechnych błędów. Stay tuned!